Monowall Güvenlik Duvarı ve Hotspot Yazılımları

Mono, OPNsense ve pfSense için fiziksel ve sanal güvenlik duvarı bakım, destek, kurulum, yazılım geliştirme ve yönetim hizmetleri vermektedir.

Monospot Hotspot Yazılımı

Monospot, pfSense tabanlı ve PHP ile geliştirilmiş bir Hotspot yazılımıdır.

Hotspotlar halka açık yerlerde kablosuz internet/ağ hizmetlerinin sağlandığı yerel alanlardır. Hotspotlar bina içleri, kampüs alanları, kurumsal kuruluş kullanım alanları ile sınırlı alanlar için geçerlidir. Mobil bilgisayar kullanıcıları tarafından ziyaret edilen tüm alanlar Hotspot uygulama alanları olarak görülebilir.

 • Hotspot’a bağlanan kişinin karşısına karşılama ekranı gelir. Bu ekranda kişiye asgari bilgi olarak cep telefonu sorulmak ve/veya TC Kimlik Numarası doğrulaması yapılmaktadır. Kullanıcı cep telefonunu yazıp, gönderdikten sonra kişiye şifre ekranına yönlendirilmekte ve şifresi SMS ile cep telefonuna gelmektedir. Böylece cep telefonun doğruluğu sağlanmaktadır.
  Hotspot karşılama ekranı kuruma özel olarak tasarlanır.
 • (Yeni) Dört farklı giriş yöntemi ile kimlik doğrulama yapılabilmektedir:
  • SMS ile şifre gönderimi / SMS ve TC Kimlik Numarası Doğrulama
  • TC Kimlik No
  • TC Kimlik No veya Pasaport No
  • Elle kullanıcı açma
 • Farklı doğrulama yöntemleri (MySQL, Oracle vs.) entegre edilebilir. Örneğin yatan hastalar için HBYS’den doğrulama yapılabilir.
 • (Yeni) OpenSSL 1.0 ile pfSense üzerinde Zaman Damgası ile loglar imzalanabilmek ve web tabanlı olarak imza doğrulanabilmektedir.
 • İstenilen SMS servis sağlayıcı ile entegre edilebilir. Böylece müşteri hali hazırda kullandığı ekonomik SMS tarifesini kullanır.
 • Günlük, haftalık, aylık, yıllık SMS limiti ve şifre geçerlilik tanımlanabilir ve tanımlar kullanıcı bazında değiştirilebilir.
 • Kullanıcıların şifre talepleri doğrultusundaki SMS gönderimleri MAC adresleriyle eşleştirilerek kayıt edilir. 5651 nolu kanuna göre, internetinizi kullanan misafirlerinizin iç IP adresini, bu IP adresini ne kadar süreyle ve hangi MAC adresiyle kullandıklarını kaydetmelisiniz. Bu yeterli midir peki? Maalesef değil. Sizin dış IP adresinizden işlenecek bir suçta, iç IP adresi ve MAC adresini kolluk kuvvetine vermeniz yeterli olmaz. Bununla birlikte bu IP adresinin ilgili zaman zarfı içinde kimin tarafından kullanıldığını ve hangi sitelere eriştiğini de bildirmeniz gerekir. SMS ile doğrulama, hızlıca internet erişimi vermenizi sağlarken, cep telefonu numarasıyla kişiyi doğrulamanızı sağlar. SMS ile doğrulanan kişinin IP adresi kayıt altına alınır ve IP adresinin tahsis bilgileri ile IP adresinden yapılan bağlantılar kayıt edilir.

WAN yük dengeleme (load balancing)

pfSense, FreeBSD temelli açık kaynak kodlu bir firewall’dur. Güvenirliliği ve ancak pahalı ticari firewallarda bulunan özellikleri özgür bir biçimde sunabilmesi sebebiyle tercih edilir. Web arayüzü sayesinde kullanımı ve yönetimi kolaydır. Özellikle WAN yük dengeleme (load balancing) ve VPN ihtiyaçlarında tercih edilmektedir: Firewall olarak pfSense ve Proxy olarak Endian Firewall oldukça iyi bir ikili oluşturmaktadır.

WhatsApp chat